• NAUKA PRZEZ ZABAWĘ, CZYLI MAJOWA WYCIECZKA DO STARGARDU
          • NAUKA PRZEZ ZABAWĘ, CZYLI MAJOWA WYCIECZKA DO STARGARDU

          • W dniu 5 maja uczniowie klas piątej, szóstej i siódmej wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce do Stargardu. Początkowo nieco sceptycznie nastawieni... wkrótce przekonali się, że to niezwykłe miasto ma nie tylko interesującą historię, o której dowiedzieli się od edukatorów podczas udziału w interesujących zajęciach w Muzeum Archeologiczno - Historycznym, ale także posiada ono jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Nauki FILARY.

            Spędziliśmy cały dzień na zwiedzaniu miasta, obserwacjach, eksploracjach i aktywnych zajęciach. Obcowaliśmy z nauką w przystępny, interesujący sposób, angażując wszystkie zmysły. Korzystaliśmy z 55 eksponatów związanych z matematyką, fizyką, geografią i  historią, wzięliśmy również udział w warsztatach LEGO. Taka wyprawa bez wątpienia zainspirowała uczniów do innowacyjnego spojrzenia w przyszłość.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH
          • OBCHODY ŚWIĄT MAJOWYCH

          • Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Konstytucji 3 Maja – to ważne dni dla Polaków. Upamiętniamy je, uczestnicząc w akademiach lub różnych wydarzeniach organizowanych na terenie całej Polski. Przypomnijmy sobie historię świąt. 

            1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Rodowód tego święta sięga XIX wieku i niestety jest naznaczony krwią i cierpieniem wielu osób. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki (zrzeszenie partii socjalistycznych).​​​​​

             

            Wybrana data była wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniowi pracy. Manifestacja została brutalnie stłumiona przez policję, w wyniku czego życie straciło wiele osób. […] W Polsce święto głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL był to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Kierownictwo partyjne dbało o każdy szczegół uroczystości, nawet o hasła na transparentach. Dzień  1 maja w Polsce został ustanowiony Świętem Pracy i dniem wolnym od pracy w  1950 r.

            2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Warto wspomnieć, że 2 maja 1945 r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, zdobywający Berlin, umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. Natomiast w okresie Polski Ludowej był to dzień, kiedy po obchodach pierwszomajowych zdejmowano wszystkie flagi, aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, które nie było przez komunistyczne władze uznawane. Dziś ochronę prawną symboli państwa gwarantuje Konstytucja, a warunki jej używania określa ustawa. Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

            3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości. Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach  w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy święto Konstytucji 3 Maja obchodzono na Litwie.

            Opracowała:

            (-)Dorota Król

        • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
          • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • 28 kwietnia 2023 odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klas I-III. Celem konkursu było szerzenie wśród uczniów nawyków pracy nad poprawnością ortograficzną, motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności ortograficznych oraz kształtowanie zainteresowań i umiejętności samodzielnej pracy. Uczestnicy rozwiązywali zadania pełne pułapek ortograficznych. W trudnej rywalizacji zwycięzcami zostali ci, którzy wykazali się najlepszą znajomością zasad pisowni i umiejętności ich zastosowania w praktyce.

            Wyniki konkursu:

            W kategorii klas I- 1 miejsce zajął Tymon Rudiak,

            W kategorii klas II- 1 miejsce zajęła Aniela  Kuświk,

            W kategorii klas III- 1 miejsce zajęła Lena Karpowicz,

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody. Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • MEMORIAŁ ROBERTA KORZENIOWSKIEGO NA PGE NARODOWYM - KOLEJNY SUKCES ZUZANNY JASIŃSKIEJ
          • MEMORIAŁ ROBERTA KORZENIOWSKIEGO NA PGE NARODOWYM - KOLEJNY SUKCES ZUZANNY JASIŃSKIEJ

          • Z ogromną radością i satysfakcją informujemy, że Zuzanna Jasińska z klasy piątej zajęła wysokie ósme miejsce w Mistrzostwach Polski w chodzie sportowym. Zawody odbyły się 23 kwietnia na stołecznym  PGE Narodowym. Zuzanna jest bardzo dobrym przykładem  na to, że można połączyć naukę i  własne pasje.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Opracowała:

            (-) Małgorzata Janicka

        • SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY
          • SZKOLNY KONKURS EKOLOGICZNY

          • 24 kwietnia 2023 roku odbył się w naszej szkole konkurs ekologiczny z okazji Dnia Ziemi. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu ekologicznego związanego z naszą planetą Ziemią. Spośród 18 osób, które uczestniczyły w konkursie bezbłędnie rozwiązała test Hania Majewicz i zdobyła I miejsce. II miejsce zajęła Marta Kaczmarek. III miejsce zajęli: Marcel Kulczycki, Anna Skrzypek i Nikola Ptasznik.

            Wyróżnienia zdobyli: Stanisław Żelichowski i Agnieszka Caban.

            Opracowała:

            (-) Alicja Sabino

        • "NIE GNIEWAJ SIĘ NA MNIE POLSKO - JAK  DZIŚ ROZUMIEĆ PATRIOTYZM"
          • "NIE GNIEWAJ SIĘ NA MNIE POLSKO - JAK DZIŚ ROZUMIEĆ PATRIOTYZM"

          • To tytuł konkursu historycznego dla uczniów szkół podstawowych części północnej województwa lubuskiego, który zorganizowało I Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie. Patronat nad imprezą objęła Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty. Takie przedsięwzięcie to dobry pomysł na ugruntowanie wśród młodych ludzi patriotyzmu.

            Organizatorzy, czyli cały zespół historyków I LO, przygotowali dla uczestników szereg zadań, a dokładnie 11 zestawów zadań, które polegały między innymi na znalezieniu brakujących elementów w tekście lub na obrazach historycznych, rozpoznaniu miejsc ważnych dla każdego Polaka, nazwaniu wydarzeń historycznych na podstawie ilustracji lub obrazu. 

            Uczniowie głowili się nad tym, kto wypowiedział dane słowa, w jakich to było okolicznościach. Rozpoznawali tytuły prezentowanych pieśni patriotycznych, utworów okresu okupacji, wykonawców piosenek opozycji antykomunistycznej czy też rockowych końca XX i początku XXI w. Szczególne wrażenie na uczestnikach konkursu zrobiły „Mury” Jacka Kaczmarskiego, czy też „Ballada o Janku Wiśniewskim” w wykonaniu Krystyny Jandy. Poruszenie nastąpiło również, gdy wybrzmiała Sanah z piosenką „Warszawa”. Na wielkim ekranie przewijał się poczet królów polskich, godła Polski od czasów Piastów aż po PRL oraz ważne postacie związane z muzyką, literaturą a nawet sportem. Zadania konkursowe miały zróżnicowany i aktywizujący charakter. W  konkursie wzięło udział 75 uczestników czyli 25 zespołów trzyosobowych. Naszą szkołę reprezentowały dwa   zespoły w składzie:  Jakub Rogaś, Krystian Klerkowski i Mateusz Durkacz z kl. 8b oraz Matylda Chmielewska, Sebastian Głowacki z kl. 8a i Szymon Krawczyk z kl. 6. Nasi uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Matylda, Sebastian i Szymon byli o krok od dołączenia do grona finalistów tego konkursu. Pozostał lekki niedosyt, że tak niewiele zabrakło, ale i tak zabawa była świetna.

            Opracowała:

            (-) Barbara Grzeszykowska

        • KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III
          • KONKURS RECYTATORSKI DLA KLAS I-III

          • 19 kwietnia br. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski. Wzięło w nim udział 21 najmłodszych uczniów z klas I-III. Zaprezentowali swoim rówieśnikom  wiersze polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow,  Doroty Gellner, Tadeusza Śliwiaka czy Marii Terlikowskiej. Wszystkie występy wnikliwie oceniały wychowawczynie klas z edukacji wczesnoszkolnej. Wyłaniając laureatów brały pod uwagę pamięciowe opanowanie utworu, wyraźne i głośne recytowanie oraz interpretację utworu.

            I miejsce zajęła bezapelacyjnie Olga Downarowicz, uczennica klasy III, która brawurowo zinterpretowała wiersz pt. „Wilk u dentysty” Tadeusza Śliwiaka. II miejsce zajęła Gabrysia Dołżycka z klasy II, za ekspresyjną recytację wiersza Jana Brzechwy pt. „Żuk”. III miejsce przyznano Tymonowi Rudiakowi z klasy I - za ciekawą prezentację pełnego humoru wiersza „Czekoladki dla sąsiadki” autorstwa Doroty Gellner.

            Wymienieni wyżej uczniowie otrzymali zasłużone nagrody, a pozostali uczestnicy konkursu - słodki upominek. Gratulujemy wszystkim dzieciom, które przygotowały i pomimo tremy, pięknie przedstawiły wiersze.

            Opracowała:

            (-) Elżbieta Bartelak - Przygoda

        • PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK w iTeatrze
          • PLASTUSIOWY PAMIĘTNIK w iTeatrze

          • Dnia 14 kwietnia br. uczniowie klasy pierwszej po raz kolejny uczestniczyli w spektaklu iTeatru. iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S. A. realizuje od 2012 roku. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce. W ramach projektu iTeatr, spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.

            Tym razem pierwszaki obejrzały przedstawienie pt. „Plastusiowy pamiętnik” w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci Zagłębia im. Jan Dormana w Będzinie, w reżyserii Edyty Januszewskiej.

            Kto nie słyszał o noszącym zielone majteczki ludziku z plasteliny? Uroczy człowieczek mieszkający w piórniku Tosi, uczennicy pierwszej klasy, przeżywa niezwykłe przygody. Poznaje się z przyborami ze szkolnego piórnika, walczy z postawionym w zeszycie kleksem, ratuje ołówek pożyczony niegrzecznej Zosi i ucieka z niewoli u rozrabiaki Bronka. Wszystko po to, by oswoić dziecko ze szkołą – miejscem dobrym i przyjaznym, w którym zawiązują się przyjaźnie, uczy się ciekawych rzeczy i przede wszystkim – ćwiczy się swoją wyobraźnię.

            Pierwszaki z zainteresowaniem obejrzały ten lalkowy spektakl. Zauważyły analogię do wielu sytuacji w klasie, a w niektórych postaciach odnalazły siebie…

            Szkoda, że to ostatnie przedstawienie w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że w drugiej klasie nadal będziemy kontynuować przygodę z iTeatrem. 

            Opracowała:

            (-) Elżbieta Bartelak - Przygoda

        • JEŚLI NIE CHCESZ MOJEJ ZGUBY, KROKODYLA DAJ MI LUBY
          • JEŚLI NIE CHCESZ MOJEJ ZGUBY, KROKODYLA DAJ MI LUBY

          • To jakże znany cytat z Zemsty Aleksandra Fredry - kanonu komizmu sytuacyjnego, słownego i postaci. W całej polskiej literaturze trudno o komedię, po którą teatry i reżyserzy sięgają częściej i chętniej. Zemsta zagościła na deskach naszego teatru w ramach Roku Aleksandra Fredry. 15. kwietnia uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Byli świadkami dowcipnej i przejrzystej intrygi, mieli okazję przyjrzeć się galerii postaci wyposażonych w odwieczne ludzkie słabości.

            Na scenie wiele się działo. Nie było nudy, czas szybko płynął. Artyści wartko przemieszczali się w takt uwspółcześnionej muzyki. Na uwagę zasługiwała ciekawa scenografia oraz nienaganne szlacheckie stroje. Fredro bawił, drwił, koił nerwy, a na końcu uczył. Reżyser Andrzej Ozga wprowadził naszych uczniów w zadumę. Wielu z nich zastanawiało się po co i dlaczego w spektaklu pojawiła się kobieta z nosidłem z wiadrami, śpiewając ukraińską pieśń. Reżyser chciał zapewne, aby tę komedię odczytać współcześnie, mając na uwadze dzisiejszą historię. Zemsta w jego interpretacji to utwór na zgodę, na rozładowanie napięcia, na pokonanie muru, jaki ludzie budują między sobą. Miejmy nadzieję, że odbiór tej sztuki posłuży przyjrzeniu się nam samym ze zrozumieniem i dystansem. 

            Opracowała:

            (-)Barbara Grzeszykowska

        • PROPAGOWANIE KULTURY LUDOWEJ POPRZEZ TANIEC
          • PROPAGOWANIE KULTURY LUDOWEJ POPRZEZ TANIEC

          • W kolejny kwietniowy dzień uczniowie klasy 1 i 3 uczestniczyli w koncercie edukacyjnym Zespołu Tańca Ludowego Mali Gorzowiacy - Od jesieni do lata- jak to kiedyś bywało. Wykonawcy, wśród których był nasz uczeń z kl. III  Antoni Dziennik, zaprezentowali zwyczaje i obyczaje polskiej wsi. Uczniowie mogli obejrzeć piękne inscenizacje andrzejek na Śląsku, kolędy oraz karnawału u górali orawskich, chodzenie ze Śmierztecką, Marzannę i Marzanioka na Śląsku, Śmiercichę w Wielkopolsce. Zespół zatańczył wiele polskich tańców ludowych.

            Wszyscy mogli podziwiać piękne stroje ludowe, w których występowali tancerze.

            Gospodarz koncertu, w przerwach między tańcami, opowiadał o zwyczajach, których inscenizacje mogliśmy zobaczyć. Popisy tańca i śpiewu podsumowano wielkim finałem,

            w którym zaprezentowały się wszystkie grupy.

            Zebrani widzowie nagrodzili tancerzy gromkimi brawami. Zadowoleni i bogatsi w wiedzę o kulturze ludowej wróciliśmy do szkoły.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • WARZYWA I OWOCE W JADŁOSPISIE TRZECIOKLASISTÓW
          • WARZYWA I OWOCE W JADŁOSPISIE TRZECIOKLASISTÓW

          • 3 kwietnia uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w warsztatach kulinarnych współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pod hasłem Warzywa, owoce są super. Zajęcia rozpoczęły się krótką pogadanką na temat zdrowego stylu życia. Uczniowie omówili poszczególne stopnie piramidy zdrowia, na której umieszczały plusy, przedstawiające zdrowe produkty.  Po krótkiej części teoretycznej, ubrani w jednakowe fartuszki, podzieleni na grupy, ćwiczyły umiejętność przygotowania potraw. Każda grupa przygotowywała inny posiłek

            Chłopcy wykonywali pastę jajeczną, którą wykorzystali do zrobienia kolorowych kanapek. Grupa dziewczynek przygotowała zdrowe sałatki, a kolejna grupa robiła szaszłyki z owoców i soki. Podczas wspólnego przygotowania potraw, a potem wspólnej degustacji, dzieci uświadomiły sobie, że mają wpływ na to co jedzą. Nauczyły się też, czego jeść najwięcej, czego mniej, a jakich produktów unikać. Na zakończenie warsztatów organizatorzy wręczyli każdemu uczniowi upominek w postaci  uzupełnionej  zdrową przekąską śniadaniówki.

            Opracowała:

            (-)Mariola Żylewicz

        • KOLEJNY UDZIAŁ NASZYCH UCZNIÓW W WARSZTATACH ARTYSTYCZNYCH
          • KOLEJNY UDZIAŁ NASZYCH UCZNIÓW W WARSZTATACH ARTYSTYCZNYCH

          • Tradycje wielkanocne w Polsce kształtowały się na przestrzeni wieków. Zgodnie z naszą tradycją tuż przed świętami przychodzi czas na malowanie pisanek. Jajka od dawien dawna były symbolem rodzącego się życia. W związku z tym uczniowie klas I-III, w dniach 30 i 31 marca, brali udział w warsztatach artystycznych - Wielkanocne Jajo. Pod kierunkiem artystki pani Ewy Szlempo dzieci wykonywały świąteczne jajka techniką decoupage.

            Jest to metoda zdobnicza polegająca na przyklejaniu do powierzchni specjalnie do tego przeznaczonych papierów lub serwetek. Efekt, jaki daje ta technika, ma przypominać wzory malowane pędzlem i jest jedną  z najpopularniejszych gałęzi  rękodzielnictwa. W pierwszej części warsztatów dzieci na dwóch połówkach jajek przyklejały serwetki w różnych kolorach i wzorach za pomocą specjalnego kleju. Następnie w drugiej części warsztatów uzupełniały przygotowane jaja specjalnym wachlarzowym pędzlem oraz białą farbą metodą tapowania decoupage. Później wszystkie jaja były suszone specjalnymi suszarkami, a na koniec ozdabione kolorową tasiemką i pakowane w ozdobną folię. Wszystkie dzieci z ogromnym zaangażowaniem i precyzją wykonały swoje wielkanocne jajo. Na pewno będą piękną dekoracją na świątecznym stole w ich domach.

            Opracowała:

            (-) Aleksandra Pintal

        • POWITANIE WIOSNY
          • POWITANIE WIOSNY

          • We wtorek 21 marca br. uczniowie klasy pierwszej świętowali nadejście wiosny. Na ostatniej godzinie lekcyjnej wybrali się na spacer po okolicy, zaopatrzeni w jajka – marakasy oraz w piękne, wiosenne kwiaty z bibuły, które przygotowali specjalnie na ten dzień z rodzicami w domu. Podczas tego wesołego pochodu dzieci odstraszały zimę skandując głośno: Żegnaj zimo! Witaj wiosno! 

            Cieszymy się, że w taki sposób mogliśmy przywitać wiosnę, która tego dnia obdarowała nas pięknym słoneczkiem. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu naszych pierwszaków wiosna zawita do nas na dobre, a wraz z nią ciepłe dni, na które tak czekamy. 

             

            Opracowała:

            (-) Elżbieta Bartelak-Przygoda